Народний музей українського старовинного костюму та побуту

Ніжинської дитячої хореографічної школи

У мальовничому місті Ніжині одним з наймолодших музеїв є Музей українського старовинного костюму та побуту Ніжинської дитячої хореографічної школи. Його було відкрито у рамках відзначення 10-річчя Незалежності України на базі єдиної на Чернігівщині хореографічної школи з метою більш ефективної роботи з підростаючим поколінням та молоддю.

У 2009 році Постановою колегії управління культури і туризму Чернігівської облдержадміністрації від 23 грудня 2009 р. № 16  Музею українського старовинного костюму та побуту  Ніжинської ДХШ було присвоєно звання «народний».

На сьогоднішній день в експозиції музею представлено 560 експонатів.  До  уваги відвідувачів музею – одяг та вишивка Чернігівщини, зокрема  Ніжинського, Бобровицького, Борзнянського, Коропського, Носівського, Козелецького, Ічнянського, Бахмацького районів, а також вироби з Полтавщини, Сумщини, Львівщини, Хмельниччини, Тернопільщини.

Музейні експонати поділяються на три основні експозиційні розділи:

  • Український старовинний костюм
  • Український рушник
  • Предмети домашнього вжитку та побуту

Одяг багато чого може сказати про людину. Національний костюм розповість усе про народ. Віками речі відігравали як естетичну так і захисну роль. Важливим елементом українського національного костюму є вишивка. В ній – частина душі українців. Її глибоко вікова символіка та колористика – це свідчення  соціального статусу власника, його належності до тієї чи іншої етнічної групи, а крім того – оберіг, захист від недобрих сил, і, нарешті, – просто окраса українського національного одягу. Невід’ємними атрибутами українського колоритного костюма є вишита сорочка, плахта, корсетка, юпка… Ці речі є експонатами І-го експозиційного розділу, так само, як і представлені в ньому зразки старовинного шкіряного та плетеного взуття.

Після одягу рушник є найдавнішим побутовим предметом у хаті. Він відомий корінному населенню нашої країни ще з дохристиянських часів. Рушник, як особливий, високого рівня сакральності предмет, характерний для багатьох народів, головним чином слов’янської, балтійської та угоро-фінської груп. Протягом усього життя людину супроводжували рушники. Вони були своєрідними медіаторами, тобто посередниками між Богом і людиною. Рушники використовувались, враховуючи їх велику силу, магію, чи, виражаючись сучасною мовою, дію, у різноманітних життєвих ситуаціях.

В експозиції Народного музею Ніжинської дитячої хореографічної школи  представлені різні види рушників:

  • ритуальні (жодне весілля не обходиться без вишитого українського рушника);
  • божники (ними прикрашають ікони, картини, портрети, дзеркала або й просто чіпляють над вікнами чи на спеціальних кілочках, вбитих у стіну);
  • побутові (якими користуємося у щоденному житті: ними утираємося, а також не обходимося без них на кухні).

Звичай прикрашати хату рушниками в Україні не перевівся. На Чернігівщині він розвивається і сьогодні.

Захоплює і експозиція побутових предметів та предметів домашнього вжитку. Серед найбільш багаточисельних: настінні доріжки, вишивані картини, рядна, наволочки, підузорники, мереживо, завіси для печі, серветки та ін. А серед  предметів домашнього вжитку: бодня для сала,  тарілки, полумиски,  глечики та чугунці, рогачі, ложки, скрині, праски…

З численних предметів побуту виділяється солом’яник – один із старовинних видів плетеного посуду, що побутував на Чернігівщині. Для його виготовлення використовували солому та лозу, лико чи бересту. Популярними  були і плетені скрині.

З давніх-давен український народ славився своєю працьовитістю. Знаряддя праці в експозиції музею цю рису дуже добре підтверджують. Тут можна побачити прядки та гребні для пряжі, рубелі та качалки, знаряддя для в’язання коноплі, льон та клубки з нього.

З моменту урочистого відкриття  Народний музей українського старовинного костюму та побуту Ніжинської дитячої хореографічної школи прийняв численних відвідувачів: представників  міської влади, гостей міста, в тому числі і зарубіжних. Тут проводяться екскурсії для гостей навчального закладу: учасників обласних семінарів-практикумів  та науково-практичних конференцій, які проходять на базі школи; вчителів та учнів загальноосвітніх шкіл м. Ніжина та Ніжинського району; вихованців дошкільних навчальних закладів м. Ніжина; уроки з предмету «Початковий курс історії хореографічного мистецтва», важливою складовою яких є вивчення регіональних особливостей українського народного костюму та побуту.

Приємний подив і захоплення – такі  враження  після відвідування музею.

Завітайте до Народного музею українського старовинного костюму та побуту Ніжинської дитячої хореографічної школи!

Режим роботи музею: понеділок – п’ятниця – 10.00 – 15.00

Завідувач музею – заслужений працівник культури України Шаган Леонід Костянтинович.